Objavljeno: 14. 9. 2023. u 08:45

Predstojnik Znanstvenoga zavoda Fakulteta hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu doc. dr. sc. Vladimir Šumanović  i voditeljica doktorskoga studija povijesti izv. prof. dr. sc. Vlatka Vukelić otvorili su međunarodnu suradnju prema suvremenom načinu istraživanju sukoba 20. stoljeća. Riječ je o tzv. arheologiji sukoba, novom sveobuhvatnom pristupu analizi ne samo vojne povijesti već i svih uzroka koji su do sukoba doveli, ali i svih oblika posljedica koji su iz konkretnih sukoba proizašli te se reflektiraju na suvremeno društvo i dan danas. Za svoju prvu službeni znanstvenu obradu prema ovom suvremenom metodološkom konceptu odabrali su te " The Battle of Kozara - key facts and military-political context" te istu predstavili na međunarodnom znanstvenom skupu u rujnu 2023. u Hradecu Králové, Češka Republika.

Program i sudionici skupa.