Objavljeno: 28. 5. 2024. u 13:06

Odsjek za povijest Fakulteta hrvatskih studija organizirao je 25. svibnja studijsku terensku nastavu na Goli otok i Sveti Grgur. Terenska nastava se održala u sklopu kolegija „Državnici 20. stoljeća“ i „Kultura pamćenja i mjesta sjećanja“. Studente su vodili inicijator terenske nastave dr. sc. Danijel Jurković te asistentica Nikolina Šimetin Šegvić i doc. dr. sc. Vlatko Smiljanić, a studentima povijesti pridružili su se i studenti drugih odsjeka koji su pohađali navedene predmete ili koji su bili zaniteresirani saznati nešto više o povijesti logora na Golom otoku i Sv. Grguru.

Na otoku Krku, prije ukrcaja na brod, spojili smo se sa skupinom studenata i profesora s Odsjeka za povijest Filozofskog fakulteta u Zagrebu (izv. prof. dr. sc. Martin Previšić, izv. prof. dr. sc. Tomislav Galović i doc. dr. sc. Inga Vilogorac Brčić) te smo zajednički nastavili put i program terenske nastave. Naglasak je bio na informbiroovskom razdoblju funkcioniranja logora Goli otok (1949.–1956.) te smo pod stručnim vodstvom izv. prof. dr. sc. Martina Previšića, autora monografije Povijest Golog otoka (2019.), obišli glavna mjesta ovog logora i čuli o njegovom nastanku, zatvorenicima, funkcioniranju, prozvodnim pogonima za što su iskorištavani logoraši, oblicima torture i uvjetima u kojima su logoraši obitavili, a koji su uvelike bili predodređeni surovim okolišom i vremenom. Nakon toga smo posjetili i obišli i otok Sveti Grgur koji je uspostavljen kao politički logor za žene i političke osuđenike.

Autorica fotografija: Ema Kosi