Opcije pristupačnosti Pristupačnost

15/11/2024

Sjećanje na Vukovar – priča o žrtvi Grada Heroja

Svake godine, sredinom mjeseca studenoga, prisjećamo se visoke cijene kojom je plaćena neovisnost naše domovine i krvavog puta do slobode. Događaj posvećen sjećanju na Vukovar i na sve stradale u Domovinskom ratu smjestio je zajedno u klupe studente i profesore. U dvorani Velebit Fakulteta hrvatskih studija, 14. studenoga 2024., održan je jednodnevni događaj pod nazivom Sjećanje na Vukovar – priča o žrtvi Grada Heroja. Manifestacija je organizirana uoči obilježavanja Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. Filmske projekcije okupile su studente, profesore i građane kako bi se kroz filmski program i diskusije prisjetili značaja Vukovara u novijoj hrvatskoj povijesti.

Okupljene je u ime Uprave Fakulteta pozdravio doc. dr. sc. Vlatko Smiljanić, o. d. prodekana za poslovanje, a potom im se s nekoliko riječi obratila predstojnica Znanstvenoga zavoda izv. prof. dr. sc. Vlatka Vukelić. Događanje je započelo predavanjem doktorandice Laure Busije pod nazivom Vukovarska bolnica kroz prizmu historiografije, ideologije i kolektivnog sjećanja, u kojem je predstavljen simbol otpora koji je bolnica predstavljala tijekom opsade Vukovara 1991. godine. Predavanje je podsjetilo na sudbinu ranjenika i civila te teškoće s kojima su se suočavali, unatoč zaštiti Međunarodnog Crvenog križa.

Uoči projekcije dokumentarnog filma studentima se obratio doc. dr. sc. Danijel Jurković o. d. prodekana za karijerni razvoj i cjeloživotnu naobrazbu.  U nastavku programa prikazan je dokumentarni film Bitka za Vukovar, a potom je uslijedila projekcija igranog filma Šesti autobus.

Na završnoj panel-diskusiji koju je moderirao Mato Krajina raspravljalo se o obrazovnom sustavu i zastupljenosti istine o Domovinskom ratu u školskim udžbenicima. Izv. prof. dr. sc. Rona Bušljeta Kardum s Odsjeka za odgojno-obrazovne znanosti iznijela je rezultate istraživanja koja su pokazala da mladi o Domovinskom ratu uče najviše u obitelji.

Studentima i ostalim prisutnima govorila je o vlastitom iskustvu i doživljaju Domovinskog rata koji je proživjela kao 11-godišnja djevojčica u Slavonskom Brodu. I drugi sudionik panela, prof. dr. sc. Renato Matić s Odsjeka za sociologiju u vrlo emotivnom obraćanju iznio je svoje stavove o Domovinskom ratu u kojemu je sudjelovao kao hrvatski branitelj. Kazao je da je važno njegovati kulturu sjećanja jer ako se ne budemo sjećali, ponovit će se. Ako mi ne budemo pisali povijest, pisat će je drugi.

Obilježavanje sjećanja na stradalnike Vukovara, Škabrnje i Domovinskog rata završeno je prigodnom molitvom i paljenjem svijeća kod Križa na Kampusu, u spomen na sve poginule branitelje, civile i djecu u Domovinskom ratu. Molitvu je predvodio fra Gojko Zovko, povjesničar i hrvatski misionar iz Švicarske. Također, događaju su nazočili suradnici na projektu Ubijena i ranjena djeca u Domovinskom ratu predvođeni novinarom Glasa Koncila Vladom Čutura i studentski kapelan pater Ivan Dominik Iličić.

Popis obavijesti