Objavljeno: jučer u 08:14

Četvrta međunarodna Ljetna škola latinskoga jezika i kulture otvorena je u ponedjeljak, 15. srpnja 2024. u prostorima Katoličke osnovne škole u Šibeniku.

Organizator ljetne škole je Fakultet hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu u suradnji s Hrvatskim društvom kasičnih filologa, a održava se od 15. do 28. srpnja 2024.

Ljetna škola ove godine okuplja 20-ak srednjoškolaca, studenata i nastavnika iz Hrvatske i inozemstva.

Na službenom otvorenju okupljene je u ime organizatora pozdravio Petar Ušković Croata s Odsjeka za kroatologiju Fakulteta hrvatskih studija. U govoru je zahvalio suorganizatorima koji su omogućili održavanje Ljetne škole. Posebno je okupljenima prenio pozdrave don Josipa Krpića SDB koji je ujedno i jedan od voditelja škole.  Obraćajući se polaznicima poželio im je dobrodošlicu uz želje za dobrim i plodonosnim radom te nadom da će kroz dva tjedna još više prionuti uz latinski jezik koji je stup hrvatske i europske kulture.

Okupljene su pozdravili i profesori Marijan Vodopija iz Srednje gospodarske škole u Križevcima i Anabela Bratulić iz IX. gimnazije u Zagrebu, alumni Fakulteta hrvatskih studija, koji su, svaki na svoj način, istaknuli važnost tvz. „prirodne“ metode u poučavanju latinskoga jezika, koja ima višestruke prednosti i rezultate.

Podsjetimo, Ljetna škola latinskoga jezika jedinstvena je po govornom pristupu u poučavanju latinskoga jezika koncipiranom na induktivnoj metodi danskoga lingvista Hansa H. Ørberga, koja se manifestira kroz komunukaciju na latinskom jeziku.