Opcije pristupačnosti Pristupačnost

O nama

Studij filozofije na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu postoji već gotovo tri desetljeća, od 1992. kao studij, a od 1993. kao sveučilišni dodiplomski studij. Njegova je specifičnost naglasak na povezanosti filozofije s drugim područjima znanja i uvažavanje činjenice da bavljenje općim i tradicionalnim filozofskim problemima nužno uključuje proučavanje mnoštva sadržaja koje filozofija dijeli s ostalim humanističkim te društvenim i prirodnim znanostima. Sve tri razine studija filozofije na Hrvatskim studijima ustrojene su prema suvremenim znanstvenim i didaktičkim standardima i po uzoru na prestižne svjetske studije filozofije, ne zanemarujući, međutim, niti specifičnu srednjoeuropsku tradiciju proučavanja povijesti filozofije. Svrha suvremenog studija filozofije stjecanje je što potpunijeg i temeljitijeg razumijevanja svijeta i čovjekova položaja u njemu te osposobljavanje za argumentirano iznošenje, interpretaciju i kritičku analizu stavova, vjerovanja i teorija u različitim područjima ljudskog djelovanja i znanja. Razmišljate li ozbiljno o studiju filozofije, na ovim ćete stranicama moći doznati na koji način Odjel za filozofiju Hrvatskih studija nastoji ispuniti ovu svrhu.


10/10/2022

Održani 30. Dani Frane Petrića

Međunarodna znanstveno-kulturna manifestacija 30. Dani Frane Petrića održali su se između 25. rujna i 01. listopada 2022. godine u gradu Cresu pod organizacijom Hrvatskog filozofskog društva u suradnji s brojnim suorganizatorima među kojima se nalazi i Fakultet hrvatskih studija. Manifestacija je tradicionalno podijeljena na dvije tematske cjeline, od kojih prva mijenja svoju temu iz godine u godinu, pa je tako ovogodišnja tema bila Svijet u filozofiji (25. – 28. rujna), dok je drugi dio konferencije nosio već tradicionalni naslov Hrvatska filozofija i kultura u interakciji i kontekstu (28. rujna – 01. listopada). Uz brojna znanstvena izlaganja, manifestacija je imala dodatna događanja poput svečane akademije, koncert i razgovor s braćom Teofilović, predstavljanje recentnih relevantnih izdanja sa područja filozofije te mnogih drugih obraćanja s kojima je primjereno obilježena trideseta obljetnica skupa. Simpozij Svijet u filozofiji otvoren je javnim predavanjem predsjednika programskog odbora Pave Barišića pod naslovom „Svijet u Novoj sveopćoj filozofiji Frane Petrića“. Nakon predavanja i pozdravnih riječi profesora Barišića uslijedila je daljnja ceremonija obilježavanja tridesete obljetnice Dana Frane Petrića koje su uvodnim predavanjima i pozdravnim riječima također uveličali: Klaus Mainzer, Mislav Ježić, Marin Gregorović, Željka Stašić, Mirjana Rupčić, Marina Medarić i Hrvoje Jurić. Valja naglasiti kako je na ovoj znanstveno-kulturnoj sudjelovalo 17 predstavnika Fakulteta hrvatskih studija, među kojima se našlo i pet studentica.

Na simpoziju Svijet u filozofiji uz sudionike iz 17 zemalja i drugih institucija sudjelovali su sljedeći predstavnici Fakulteta hrvatskih studija: Pavo Barišić s naslovom „Welt im Wettstreit von Wahrheit und Luge. Zur Philosophie der Luge von Arno Baruzzi („Svijet u prijeporu istine i laži. O filozofiji laži Arna Baruzzija“); Jakov Erdeljac s temom „Transcendentalna fenomenologija i kultura: pitanje poimanja svijeta u kasnoga Husserla“; Josip Periša s izlaganjem „Pojam svijeta u ranim Marxovim radovima u odnosu prema Hegelovoj filozofiji“; Marija Zelić s predavanjem „Big data i digitalni bitak svijeta“ te Željka Metesi Deronjić i Lucija Pušonjić s temom „Cornelius Agrippa o ulozi magije u spoznaji svijeta“. Uz znanstveni dio skupa valja naglasiti kako su sudionici skupa posjetili samostan sv. Frane gdje se održao koncert braće Teofilović i ženske klape Teha, kao i obilazak samog grada Cresa uz stručno vodstvo.

Drugi dio jubilarne manifestacije započeo je odlaskom sudionika u Osnovnu školu Frane Petrića, a pozdravne riječi iznijeli su: Josip Pope, Marin Gregorović, Mislav Ježić, Mislav Kukoč, Jasminka Ćus-Rukonić i Sergio Negovetić. Poslije pozdravnih riječi uslijedilo je obljetničko predavanje Hrvoja Jurića pod naslovom „Prvih trideset Dana Frane Petrića“ koje je popraćeno izlaganjima Lina Veljaka „More u Petrićevom djelu“ te Ivana Perkova pod naslovom „Pametan grad kao sretan grad suvremenog doba“. Samo otvaranje je bilo popraćeno glazbenim nastupom creskog gitarista Filipa Flege.

Izlaganja na simpoziju Hrvatska filozofija i kultura u interakciji – uz brojne izlagače s drugih institucija i zemalja - održali su sljedeći predstavnici Fakulteta hrvatskih studija: Erik Brezovec pod naslovom „Domoljublje u republici hrvatskoj: fenomenologijsko-sociološka perspektiva“; Ivo Džinić s temom „Kulturno-kritički misaoni obrazac Stjepana Zimmermana“; Jakov Erdeljac s predavanjem „Suvremena hrvatska filozofija u kontekstu filozofije kulture“; Mislav Kukoč s temom „Praxis i naslijeđe hrvatskog proljeća: od jugoslavenske do hrvatske filozofije prakse“; Josip Periša s izlaganjem „Filozofijsko problematiziranje Krležina predgovora Podravskim motivima Krste Hegedušića“; Matija Mato Škerbić s temom „Kršćanstvo i sport u hrvatskoj tijekom 20. i 21. stoljeća – pregled stanja“, te studentice: Marija Lucin s temom „Od mračne strane ljudske prirode do punoće ljudskog bivstvovanja“, Klara Mlinarević s temom „Život i stvaralaštvo Frane Petrića“, Magdalena Galić Stipančić s temom „Petrićeva Nova sveopća filozofija - odnos prema religiji i kršćanstvu“ te Iva Tomas s temom „Petrićeva književna djela“.

Uz navedena znanstvena izlaganja valja naglasiti kako su na Danima Frane Petrića predstavljena recentna izdanja sljedećih autora i urednika: zbornik urednika Tomislava Krznara Filozofija i stvaralaštvo; zbornik (slavljenica) urednika Gorana Sunajka, Hrvoja Jurića i Marije Selak Raspudić pod naslovom Praktična ontologija: povodom 70 godina Lina Veljaka; zbornik urednika Boška Pešića O slobodi; knjiga Predraga Fincija O unutarnjem, istina, te knjige dvaju profesora s Fakulteta hrvatskih studija: knjiga Ive Džinića Dinamika razvoja kulture: tragedija – drama – ironija i knjiga Matije Mate Škerbića: Filozofija sporta: nastanak i razvoj jedne discipline. Knjige su navedenim redom predstavili: Ivo Džinić, Jakov Erdeljac, Lidija Knorr, Hrvoje Jurić, Erik Brezovec i Ivana Zagorac. Sudionici simpozija Hrvatska filozofija i kultura u interakciji uz znanstveni dio skupa imali su priliku sudjelovati na tribini „Tradicija i suvremenost u glazbi“ gdje se u palači Moise – uz prigodan koncert - razgovaralo s braćom Teofilović.

Ovogodišnji skup zatvorio je predsjednik organizacijskog odbora drugog dijela skupa Bruno Ćurko, koji se s prigodnim riječima zahvalio svima na sudjelovanju, dok se mi – retroaktivno - možemo svima zahvaliti na vježbanju znanstvene vrline i kritičkog mišljenja koje je tijekom konferencije zasjalo svojim najjačim svijetlom te time još jednom potvrdilo važnost nastavka Dana Frane Petrića kao događaja koji spada u hrvatsku kulturno-znanstvenu baštinu.

 

Jakov Erdeljac i Marija Lucin

Popis obavijesti