Studij filozofije na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu postoji već gotovo tri desetljeća, od 1992. kao studij, a od 1993. kao sveučilišni dodiplomski studij. Njegova je specifičnost naglasak na povezanosti filozofije s drugim područjima znanja i uvažavanje činjenice da bavljenje općim i tradicionalnim filozofskim problemima nužno uključuje proučavanje mnoštva sadržaja koje filozofija dijeli s ostalim humanističkim te društvenim i prirodnim znanostima. Sve tri razine studija filozofije na Hrvatskim studijima ustrojene su prema suvremenim znanstvenim i didaktičkim standardima i po uzoru na prestižne svjetske studije filozofije, ne zanemarujući, međutim, niti specifičnu srednjoeuropsku tradiciju proučavanja povijesti filozofije. Svrha suvremenog studija filozofije stjecanje je što potpunijeg i temeljitijeg razumijevanja svijeta i čovjekova položaja u njemu te osposobljavanje za argumentirano iznošenje, interpretaciju i kritičku analizu stavova, vjerovanja i teorija u različitim područjima ljudskog djelovanja i znanja. Razmišljate li ozbiljno o studiju filozofije, na ovim ćete stranicama moći doznati na koji način Odjel za filozofiju Hrvatskih studija nastoji ispuniti ovu svrhu.
Suorganizatori "18. Lošinjskih dana bioetike" su Znanstveni centar izvrsnosti za integrativnu bioetiku i Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu, a Studentsku bioetičku radionicu, kao sastavni dio "Lošinjskih dana bioetike", suorganiziraju Udruženje studenata filozofije i Odsjek za filozofiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Uz tradicionalne pokrovitelje manifestacije - Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske te Primorsko-goransku županiju - ovogodišnji su pokrovitelji i Ministarstvo poljoprivrede Republike Hrvatske te Jadranka grupa iz Malog Lošinja.
"18. Lošinjski dani bioetike" obuhvaćaju međunarodni simpozij "Integrativna bioetika i nova epoha" (20.-21. svibnja, hotel "Aurora"), studentsku bioetičku radionicu "Umjetnost i moral" (19.-21. svibnja, hotel "Vespera"), okrugli stol "Problem upravljanja okolišem i nezavičajna divljač cresko-lošinjskog arhipelaga" (22. svibnja, Lošinjski muzej, Palača Fritzi) te popratna događanja: predstavljanje recentnih bioetičkih izdanja (iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Mađarske, Singapura, Sjeverne Makedonije i Švicarske), "Bioskop" (projekcija dokumentarnog filma o norveškom filozofu i ekologu Arneu Naessu) te Skupština Hrvatskog bioetičkog društva