Povijest i kultura staroga Egipta
Šifra: 94019
ECTS: 3.0
Nositelji: izv. prof. dr. sc. Mladen Tomorad
Prijava ispita: Studomat
Engleski jezik:

1,0,0

Nastava se odvija na hrvatskom jeziku u svim svojim elementima, a stranim studentima koji su pridruženi mješovitoj grupi nudi se mogućnost savladavanja predmeta pomoću dodatnih izravnih konzultacija s nastavnikom i asistentima na engleskom jeziku. Pri tome, nastavnik stranog studenta upućuje na odgovarajuću literaturu na engleskom jeziku te mu osigurava mogućnost polaganja predmeta na engleskom jeziku.
Opterećenje:

1. komponenta

Vrsta nastaveUkupno
Predavanja 30
* Opterećenje je izraženo u školskim satima (1 školski sat = 45 minuta)
Opis predmeta:
Cilj predmeta je upoznati studente s najvažnijim znanjima vezanim uz povijest i kulturu starog Egipta.
Ishodi učenja:
Literatura:
  1. Staroegipatska civilizacija sv. I: Povijest i kultura starog Egipta, , Tomorad, Mladen, Hrvatski studiji, 2016.
  2. Staroegipatska civilizacija sv. II: Uvod u egiptološke studije, Poglavlja:
    I. Istraživanja staroegipatske kulture i razvoj egiptologije (1-42)
    II. Staroegipatske zbirke u svijetu i Hrvatskoj (43-52)
    VI. Suvremena egiptomanija (121-135), Tomorad, Mladen, Hrvatski studiji, 2017.
  3. Slavne žene stare povijest: životi žena u društvima staroga svijeta, Cjelina o životu žena na području starog Egipta, Mladen Tomorad i suradnici, Meridijani - Hrvatski studiji, 2018.
  4. Stari Egipat - Povijest i kultura, Stranice 12-385, 414-666
    Izlazak knjige: kraj listopada/početak studenoga 2023., Tomorad, Mladen, Školska knjiga, 2023.
1. semestar
Obavezni predmet - Redovni studij - Povijest
Obavezni predmet - Redovni studij - Povijest
Termini konzultacija:
  • izv. prof. dr. sc. Mladen Tomorad:

    Ponedjeljak 7:30-8:00 (prema dogovoru) i nakon predavanja te prema dogovoru.

    Nastava u ljetnom semestru: ponedjeljak 8:00-9:30, 9:35-11:05.

    Nastava u zimskom semestru: ponedjeljak 8:00-12:40, utorak 8:00-11:05.

    Lokacija: 25
Objavljeno: 22. 11. 2023. u 11:12
Mladen Tomorad

Poštovane kolegice i kolege,

kao što sam najavio na nastavi u ponedjeljak 3. kolokvij pišete 4. 12. u 11:10. Na kolokvij mogu izaći studenti koji su položili barem jedan od prva dva kolokvija.

Nastava za studente  koji su pali oba kolokvija (ili su pali te nisu izašli na jedan kolokvij) započinje u 11:30 (odnosno kad završi pisanje 1. kolokvija).

U nastavku se nalaze upute što je potrebno naučiti za 3. kolokvij.

Osnovne vladare i karakteristike vladavine u razdoblju od XI. do XX. dinastije (glavna kulturna i povijesna dostignuća, neće biti detalja vladavine niti godina).

Arhitektura (piramide, grobnice, hramovi), umjetnost i književnost (glavna književna djela ovog razdoblja - pripovijesti, religijski tekstovi, himne, pjesme, djela koja slave vladare itd.) perioda od XI. do XX. dinastije. Naučiti Khetija, Pentaura i Amenhotepa IV. kao autore književnih djela.

Religijska shvaćanja i načine ukopa u razdoblju od XI. do XX. dinastije (glavni lokaliteti: Deir el-Bahri, Beni Hasan, Hawara, Lišta, Dra abu el-Naga, Dolina kraljeva, Dolina kraljica, Sakara, Avaris).

Glavne lokalitete i prijestolnice ovoga razdoblja: Tell el-Amarna (Akhenaton), Avaris (Tell el-Dab'a), Lišt, Memfis, Beni Hasan, Teba i njena okolica, Abu Simbel, Hawara, Piramese (ovi lokaliteti će biti i na karti).

Slikovni prikazi: glavne piramide vladara XI. i XII. dinastije, hram Mentuhotepa II., prikazi iz grobnica u Beni Hasanu, makete, skulpture glavnih faraona i kraljica, hramovi Novog kraljevstva (Luksor, Karnak, Memnonovi kolosi, Deir el-Bahri, Medinet Habu, Abu Simbel, Ramezej), Dolina kraljeva, grobnica Nefertari, DB320, grobnica Tutanakhamuna i nalazi iz grobnice.

Najvažnija arheološka otkrića (tko i kada je otkrio te što je otkriveno): makete iz Mekerine grobnice, grobnica DB320, grobnica Tutankhamuna, Nefertitina bista.

Test se sastoji od dvije grupe od kojih svaka ima 20 pitanja (ukupno 30 bodova): 18 tekstualnih pitanja (19 bodova), karta (6 bodova), slike (5 bodova). Za prolaz je potrebno 15,5 bodova.

Literatura: Staroegipatska civilizacija sv. I-II. (2016. - 2017.) ili Stari Egipta: Povijest i kultura (2023.): gore navedeni sadržaji.

 

Popis obavijesti

Fakultet hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu visokoučilišna je ustanova i znanstvena organizacija, koja ima poziv: istraživati i proučavati hrvatsko društvo, državu, prostor, stanovništvo, iseljeništvo, kulturu, hrvatsko civilizacijsko i povijesno naslijeđe u europskom i općesvjetskom kontekstu; o postojećim znanjima i novostečenim spoznajama poučavati u sustavu visokoučilišne naobrazbe te njegovati hrvatski nacionalni i kulturni identitet.

Adresa: Borongajska cesta 83d, Zagreb
© 2013. - 2024. Sveučilište u Zagrebu, Fakultet hrvatskih studija. Sva prava pridržana. Računalna služba         Izjava o pristupačnosti
QuiltCMS