Na Fakultetu hrvatskih studija jučer je održan prvi SOC Meet-up i panel rasprava “Ljudski potencijal i kako se zaposliti” koji su organizirali Odsjek za sociologiju Fakulteta hrvatskih studija i udruga studenata sociologije “Anomija.” Cilj događaja bio je pružiti studentima korisne uvide i savjete za razvoj profesionalne karijere, s naglaskom na zapošljavanje i razvoj ljudskih potencijala.
Panel je moderirala studentica diplomskog studija sociologije na Fakultetu hrvatskih studija Morena Jerković, dok je doc. dr. sc. Erik Brezovec održao pozdravnu riječ u ime Odsjeka za sociologiju. Panelisti su bili istaknuti stručnjaci: Marijana Alagušić koja radi kao people & culture specialist u vodećoj hrvatskoj agenciji za digitalna rješenja Q agency, prof. dr. sc. Renato Matić s Odsjeka za sociologiju Fakulteta hrvatskih studija te vanjski suradnik FHS-a i IT konzultant dr. sc. Lovre de Grisogono, koji su podijelili.
Studente je najviše zanimalo što je ključna prednost sociologa na poziciji ljudskih resursa, kako se istaknuti na tržištu rada te koje kompetencije su presudne za uspjeh u području ljudskih resursa?
Marijana Alagušić studentima je pružila uvid u područje ljudskih resursa, s posebnim fokusom na izazove i prilike u IT industriji, naglašavajući važnost kompetencija poput cjeloživotnog učenja, specifičnih karakteristika potrebnih za buduće zapošljavanje i kontinuiranog profesionalnog razvoja.
Prof. dr. sc. Renato Matić, renomirani sociolog s bogatim znanstveno-istraživačkim iskustvom, koji je i nositelj kolegija na Fakultetu hrvatskih studija „Sociologija upravljanja ljudskim potencijalima“, govorio je o važnosti sociologije u ljudskim resursima, posebno u razumijevanju međuljudskih odnosa u radnom okruženju.
Dr. sc. Lovre de Grisogono donio je jedinstvenu perspektivu zahvaljujući iskustvu u IT industriji, radeći kao IT konzultant te kao bivši direktor operacija u Buckhill Softwareu. Sa studentima je podijelio vrijedne savjete o mogućnostima zapošljavanja u IT industriji i naglasio važnost interdisciplinarnih kompetencija u suvremenim poslovnim izazovima.
Zaključno, panelisti su naglasili važnost sinergije između sociologije i ljudskih resursa, ističući prednosti sociologa u razumijevanju ljudskih resursa. Raspravljali su i o važnosti dodatnog obrazovanja, savjetovali studente kako napraviti dobar životopis i time se istaknuti na tržištu rada te ohrabrili mlade sociologe da se prijavljuju na natječaje i u područjima koja formalno traže drugačiju struku.
SOC Meet-up pokazao se kao izuzetno korisna platforma za sve zainteresirane za profesionalni razvoj i priliku da studenti dobiju uvid u tržište rada te potrebne kompetencije koje mogu povećati njihove šanse za uspjeh nakon studija.