Objavljeno: 23. 12. 2021. u 14:18
Josip Papak

Na prijedlog nositelja predmeta i vijeća odsjeka prodekan za nastavu i studente doc. dr. sc. Dario Vučenović donio je Odluku o demonstratorima u zimskom semestru ak. god. 2021./2022.

U zimskom semestru imenovano je 89 demonstratora na 79 predmeta.

Demonstratori se imenuju radi poticanja studenata na znanstveni i stručni rad kao i pomaganja nastavnicima i suradnicima u izvedbi nastave, napose vježbi.

Demonstrator obavlja svoj posao bez novčane naknade, a završetkom akademske godine, tijekom koje je bio demonstrator, izdaje mu se potvrda o obavljenoj demonstraturi.

Demonstratura je čast, preporuka za izlazak na tržište rada i u znanstvenu djelatnost kao i podatak koji se bilježi u dopunskoj ispravi uz diplomu.

Dužnosti i obveze demonstratora jesu: pomoć pri izvođenju nastave – predavanja, seminari i vježbe; pomoć pri provedbi ispita i kolokvija; znanstveni rad i istraživački i znanstveni projekti sa studentima.

Pomoć pri izvođenju nastave obuhvaća priprema prezentacija prema nastavnikovim uputama, pripremu i razvijanje dodatnih materijala za studente u skladu s nastavnikovim materijalima i predavanjima; organiziranje rada studenata na nastavi – rješavanje problema u grupama i slično.

Pomoć pri provedbi ispita i kolokvija uključuje pripremu kolokvija uz nastavnikov nadzor, pripremu baze ispitnih pitanja uz nastavnikov nadzor; pripremu repetitorija pred ispit prema nastavnim materijalima i nastavnikovim uputama; administriranje ispita i čuvanje studenata na ispitu uz nastavnika i obradu odgovora na ispitima koji su u obliku pitanja s više ponuđenih odgovora (testovi na zaokruživanje).

Znanstveni rad uključuje asistenciju mentoru u pripremi bibliografije znanstvenih radova, provedbu manjih istraživačkih zadaća za mentora (prikupljanje literature, usustavljivanje podataka, jednostavnija obrada literature i podataka iz relevantnih istraživanja), sudjelovanje u pripremi istraživačkih i znanstvenih projekata.

Istraživački i znanstveni projekti sa studentima znače pripremu istraživačkih i znanstvenih projekata manjega opsega iz relevantnoga znanstvenoga područja, organizaciju intenzivnih seminara o pojedinoj temi za napredne studente i koordinaciju studenata u pripremi i vođenju projekata.

Odluka o demonstratorima u zimskom semestru ak. god. 2021./2022.

Odluka o dopuni odluke o demonstratorima u zimskom semestru ak. god. 2021./2022.