Objavljeno: 6. 11. 2020. u 19:53

Rektorovo pismo u prigodi Dana Sveučilišta

U prigodi Dana Sveučilišta u Zagrebu rektor Damir Boras uputio je čestitku svim studentima, nastavnicima, suradnicima, istraživačima, znanstvenicima i drugim zaposlenicima Sveučilišta u Zagrebu: „Čuvajte se i ustrajte u odgovornosti prema sebi i drugima! Koristite se znanstvenim pristupom u promišljanju o ovoj pandemiji s kojom valja živjeti, kao i u izboru načina na koji ćete joj se suprotstaviti. Poučavajte i učite savjesno i predano. I ostanite zdravi! Vama i vašim obiteljima želim da sretno prebrodite ovo izazovno razdoblje i iz svega izađete iskusniji, jači, bolji i sposobniji!“

Rektor u čestitki ističe: „Obogaćeni iskustvom izvođenja nastave iz prethodnoga semestra u ovom semestru, iako s pogoršanom općom epidemiološkom situacijom, odlučili smo što je moguće više i dulje održavati nastavu uživo. […] Svi ćemo u ovim novim uvjetima sve većih zdravstvenih i pedagoških izazova učiniti što god možemo da se uspješno nastavi i završi ova akademska godina 2020./2021.

Čestitajući Dies Academicus Rektor se prisjeća kako Sveučilište u Zagrebu nije prestajalo s radom ni u vrlo teškom ratnom vremenu Domovinskoga rata (1991.–1995.): „Fakulteti i akademije bili su otvoreni, a dvorane, seminari, laboratoriji, kabineti, aule i hodnici sastavnica Sveučilišta u Zagrebu bili su puni studenata.“

Rektor podsjeća na važnost ponovnoga saveza nastavnika i studenata i to u obliku odgovornosti za uspješnost u stjecanju znanja, vještina i kompetencija, čemu je sveučilište ponajprije namijenjeno. Međutim, samo zalaganje i odgovornost nastavnika ne može biti dovoljna. Studenti ne bi trebali težiti napredovanju studirajući uz uporabu različitih prečica ili snalaženjem u pristupanju ispitnim obvezama.

Cijelo pismo može se pročitati ovdje.