Objavljeno: 31. 8. 2018. u 17:05
Uređeno: 4. 9. 2018. u 12:39
Maria Florencia Luchetti

Čast i zadovoljstvo nam je pozvati  Vas na međunarodnu stručno- znanstvenu konferenciju pod nazivom „Migracije i identitet: kultura, ekonomija, država“ koja će se održati od 6. do 8. prosinca 2018. godine u Zagrebu.

U organizaciji skupa, uz glavnog organizatora koji je Institut za migracije i narodnosti (IMIN), sudjeluje i Znanstveni zavod Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu. IMIN je znanstveno-istraživačka institucija s najdužim stažem u Republici Hrvatskoj, a i u širem okruženju u istraživanju unutarnjih, vanjskih migracija, nacionalnih manjina i hrvatske dijaspore.

Ovim skupom cilj nam je  promišljati o hrvatskom identitetu dvadeset sedam godina nakon osnutka hrvatske države, progovoriti o temeljnim društvenim pitanjima hrvatskog društva danas, komparirajući slične probleme država u okruženju, pitanja odnosa države, identiteta i hrvatske dijaspore, kao i Hrvata kao nacionalnih manjina, konstitutivnog naroda ili autohtone zajednice. Znanstveno-stručnim pristupom, u komparativnoj perspektivi znanstvenika i stručnjaka u regiji želimo potaknuti raspravu o odnosu nacionalnog, globalnog, europskog kroz prošlu, sadašnju i buduću perspektivu

Ovaj skup je svojevrsni nastavak međunarodnog stručno-znanstvenog skupa u organizaciji IMIN-a održanog krajem 2016. godine pod nazivom „Dijasporski i nacionalno manjinski identiteti: migracije, kultura, granice, države.“ Potreba za organizacijom ovakvog skupa javila se kao nužnost da se nakon četrdeset godina (prvi simpozij održan je 1976. godine) ispita što se to dogodilo s nekadašnjom „jugoslavenskom dijasporom“ i koliko su iseljenici doista bili uklopljeni u unificiranu nacionalnu definiciju Jugoslaveni ili su ipak nacionalni identiteti tražili put svog opstanka i egzistencije. Raspadom Jugoslavije pojavile su se i „nove nacionalne manjine“ dotadašnji konstitutivni narodi. Upravo komparativno promišljanje znanstvenika i stručnjaka u regiji o ovoj vrlo važnoj temi donosi višestruke koristi i znanja o nekadašnjoj zajedničkoj dijaspori, rađanju novih nacionalnih identiteta, položaju i statusu novih i „starih“, te autohtonih nacionalnih manjina.

Ovim skupom proširujemo istraživačka pitanja stavljajući u fokus identitet i demografski potencijal/perspektivu, migracije i ekonomiju, nacionalni identitet u globalizirajućem okruženju, identitet u odnosu na  migracijsku i izbjegličku krizu, nacionalni identitet naprama europskog identiteta i dr.

Pozivamo sve zainteresirane znanstvenike i stručnjake u Republici Hrvatskoj, hrvatskoj dijaspori, kao i znanstvenike i stručnjake u regiji da se prijave na skup koji će se održati od 6.-8. prosinca 2018. godine u Zagrebu. Konferencija ima međunarodni znanstveni odbor i međunarodne suorganizatore (eminentne znanstvene i stručne institucije iz  Hrvatske i zemalja u regiji).

Rok za predaju sažetaka je 20. rujan 2018. godine. Sažetak rada ne smije sadržavati više od 300 riječi. Može biti napisan na hrvatskom/slovenskom/srpskom/bosanskom jeziku i isti na engleskom jeziku.

• Svoje prijave i sažetke molimo slati na e-mail adresu: MI@imin.hr

• Predviđeno vrijeme za izlaganje je 15 minuta

• Službeni/radni jezici skupa su hrvatski, srpski, slovenski, bosanski, engleski

• Za prijavu teme potrebno je poslati naslov teme, sažetak do 300 riječi i 5 ključnih riječi na jednom od službenih jezika skupa i na engleskom jeziku

• Sažetak treba poslati u Wordovom dokumentu, font TNR, veličina 12, jednostrukog razmaka između redaka i odlomaka

• Knjiga sažetaka radova  bit će tiskana do početka rada konferencije

• Nakon skupa bit će objavljen zbornik s recenziranim radovima

• Za sudjelovanje na skupu potrebno je uplatiti kotizaciju od 50 Eura ili 350 kn na račun Instituta: HR7123900011100011476  (Hrvatska poštanska banka) svrha uplate: kotizacija MI

Okvirne teme za izlaganje na znanstvenom-stručnom skupu su:

• Promjene i procesi u hrvatskim iseljeničkim (i drugih iseljeničkih zajednica s područja ex Jugoslavije) zajednicama  danas

• Mogućnosti suradnje hrvatskog iseljeništva  s Hrvatskom: kultura, ekonomija, znanost.

• Demografski aspekti iseljavanja

• Iseljavanje mladih

• Brain drain: iseljavanje visookoobrazovnih  stručnjaka

• Migracije i razvoj Hrvatske