Objavljeno: 27. 10. 2021. u 15:08
Josip Papak

Početkom zimskoga semestra (14.10., 16.10. i 17.10.)  u prostorijama Fakulteta hrvatskih studija održana je pripremna radionica kolegija „Vršnjačka potpora studentima s invaliditetom“. Cilj je radionice osposobljavanje studenata za pružanje kvalitetne vršnjačke potpore studentima s invaliditetom u akademskom okruženju. Sveučilište u Zagrebu nositelj je kolegija, a nastavu izvode nastavnici Edukacijsko-rehabilitacijskoga fakulteta (prof. dr. sc. Lelia Kiš-Glavaš,  doc. dr. sc. Damir Miholić, doc. dr. sc Marina Milković, mr. sc. Andrea Fajdetić, prof. dr. sc. Martina Ferić) te kolegica Valentina Novak Žižić, mag.act.soc. iz Ureda za studente s invaliditetom.

„Ovaj semestar u kolegiju sudjeluju studenti iz različitih područja znanosti, što mi je posebno drago. Riječ je o studentima s Fakulteta elektrotehnike i računarstva, Fakulteta hrvatskih studija, Fakulteta političkih znanosti i Filozofskog fakulteta. Provođenjem vršnjačke potpore kolege studenti će imati priliku djelovati na niz prepreka koje nažalost još uvijek egzistiraju u akademskom okruženju.“

V. Novak Žižić, mag.act.soc.

U ugodnom druženju studenti su stekli osnovna znanja o pravima osoba s invaliditetom, stavovima društva i pristupačnosti visokoga obrazovanja te uvježbali vještine pružanja vršnjačke potpore u brojnim socijalnim i osobnim situacijama, ovisno o potrebama i dogovoru.

„Kolegij je bio prije svega vrlo iznenađujući i ugodan. U početku sam imao strah da će onih 7-8 sati vikendom dugo trajati, ali sam se definitivno prevario, profesori/predavači su bili jako zanimljivi i imali su individualan pristup prema svakom studentu koji se našao na radionici, sve to je popraćeno s mnogo interakcije između profesora/predavača i studenata stoga su tih 7-8 sati jednostavno proletjeli. Za kraj bih rekao da sam definitivno dobio novi uvid u život osoba s invaliditetom te osim toga i pokoju informaciju koja će i meni kao studentu olakšati život.“

Marko Bartolec, student

Posljednji dan radionice (21.10.) osmišljen je kao online susret studenata asistenata te studenata s invaliditetom radi zajedničke izrade planova pružanja vršnjačke potpore.

„Bilo je zanimljivo čuti iskustva kolega s drugih fakulteta i s drugim oblicima invaliditeta, te s njima podijeliti svoja viđenja i stajališta glede naših svakodnevnih studentskih obaveza. Na radionici smo također imali priliku iznijeti ono što nam konkretno stvara poteškoće u studiranju, sa zajedničkom nadom da će naši prijedlozi pronaći put ka svom ostvarenju u djelo, uz pomoć našeg društva i lokalne zajednice.  Sve u svemu, kolegij "Vršnjačka potpora studentima s invaliditetom" za mene je svakako odličan način poticanja kolegijalnosti i solidarnosti na zanimljiv i nadasve koristan način. Međutim, studentima s invaliditetom također bih poručio da i sami budu ljubazni, korektni i uljudni prema svojim kolegama jer će tako lakše privući sve one koji nam žele pomoći. Na taj sam način i ja, tek na 2. godini studija, uspio kolegama iz svoje generacije privući pozornost na kvalitete ovoga kolegija.“

Darijo Anušić, student

Ugodnom druženju na radionicama pridonio je i prigodni domjenak za studente i nastavnike u organizaciji Ureda za studente s invaliditetom Sveučilišta u Zagrebu.